4F

Barvy a jejich používání

Zpět na BLOG
10.12.
2017
10.12.
2017

“Barva je život, bez barev by byl svět mrtvý” píše Johannes Itten, jeden z nejlepších odborníků teorie barev. Barva je součástí prostředí člověka, přírody, měst, dílen i našeho bytu. Barvy se k našemu zraku dostávají odrazem světelných paprsků od osvětlených povrchů.

Ve skutečnosti existuje několik tisíc barevných variant. Náš zrak je schopen rozlišovat minimálně 10 000 různých barev, cvičené oko pak okolo 30 000 40 000 nebo i více. Z toho lze tušit, jak rozsáhlé mohou být různé kombinace a jak je důležité, aby volba padla na vzájemně ladící barvy.

Barevné systémy nám slouží k přesné definici barvy, na kterou myslíme nebo k tomu, abychom dokázali mluvit řečí barev. Člověk vnímá jako “čistou barvu” barvu červenou, žlutou, modrou, zelenou, bílou a černou. Nazýváme je základními barvami. Základní barvy a barvy nacházející se mezi nimi vytvářejí trojrozměrné barevné těleso, v němž se nacházejí všechny představitelné barvy.

(Zdroj: PREISICHOVÁ, Anikó. Domov a bydlení. Budapešť: IKEA DBK Praha, 1991. ISBN neuvedeno.)

Kruh barev

Studené a teplé barvy

Jako teplé barvy jsou označovány žlutá, oranžová, oranžovočervená, červená a červenofialová. Studenými barvami jsou žlutozelená, zelená, zelenomodrá, modrá, modrofialová a fialová. Tohoto jevu se využívá například ve studených místnostech, do nichž volíme teplé barvy a naopak. Je dokázáno, že v prostoru vymalovaném teplými barvami, začne být člověku chladno později.

Koncentrované a ředěné barvy

Koncentrované, neboli nasycené barvy, jsou výraznější (těžké). Zředěné barvy jsou mírnější (lehké), prosvítá jimi materiál (dřevo, textil), na kterém jsou aplikovány. Z hlediska interiérů je dobré používat barevné kontrasty a to barevné protějšky jako tmavá-světlá, studená-teplá, doplňková barva a kvalitativní a kvantitativní barevné kontrasty.

Kontrast světlá – tmavá

Protože se barevné odstíny šíří od bílé po černou, kontrastní vliv se může uplatňovat v rámci každé barvy mezi světlými a tmavými tóny. Musíme mít na paměti, že stejný předmět působí jinak, pokud ho umístíme v kontrastu s tmavým nebo světlým odstínem pozadí.

Kontrastní účinek doplňkových barev

Vzniká mezi barvami, nacházejícími se v barevném kruhu proti sobě (červená – zelená, žlutá – modrá, žlutooranžová – fialovomodrá, oranžovočervená – modrozelená, fialovočervená – žlutozelená). Každá barva může mít pouze jedinou doplňkovou barvu. Doplňkové barvy se vzájemně zvýrazňují.

Kontrast teplá – studená

Používá se, je-li v převaze studená, nebo teplá barva k vytvoření rovnováhy.

Barvy emoce pocity

Význam barev

Barvy jsou nositelé symbolických významů. A proto je dobré si ujasnit, jak na nás jednotlivé barvy působí.

Autor: Ing. Lubomír Jindřich

 

Máte zájem o vizualizaci,nebo potřebujete jen poradit?

Jméno
Telefon

Nebaví vás formuláře?

Zavolejte nám na +420 774 239 411 nebo napište na studio@4f.cz.

E-mail
Vaše zpráva / dotaz

Nebaví vás formuláře?

Zavolejte nám na +420 774 239 411 nebo napište na studio@4f.cz.